W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Wieża Bramna
Miejsce końcowe: Kościół p.w.Michała Archanioła
Rodzaj: piesza
Trudność: Leniwy
Dystans: 1.7 km
Czas: 3.5 h

W skrócie...

Stare Miasto w Prudniku jest doskonałą propozycją na przechadzkę. Znajduje się tutaj wiele ciekawych zabytków. Odległości między nimi nie są zbyt duże, więc z pewnością możną tę trasę pokonać pieszo, spacerując między zabytkami. Niedzielnym popołudniem panuje tutaj specyficzny leniwa atmosfera, co nadaje miastu jeszcze więcej klimatu. Doskonałym uwieńczeniem przechadzki jest skorzystanie z basenu krytego znajdującego się w zabytkowym budynku starej Łaźni Miejskiej.

Wieża Bramy Dolnej (0.1km)

Zaczynamy od Wieży Bramy Dolnej. Wieża zlokalizowana jest w południowej części starego miasta przy ulicy Batorego 2. Pierwsze wzmianki na jej temat mówią o roku 1481. Jest to wieża murowana z trzema kondygnacjami - z dwiema kondygnacjami na planie kwadratowym oraz jedną ukształtowaną ośmiobocznie. Do wysokości drugiej kondygnacji jest ona wtopiona w mury późniejszych kamienic. Na szczycie wieży znajduje się stożkowy hełm zwieńczony chorągiewką prezentującą rok 1580, w którym nastąpiła przebudowa wieży. ostatni remont był wykonany w 2006 roku.

W drodze na rynek - studnia z żelazną kratą (0.3km)

Idąc od strony wieży należy skierować się w ulicę Malachowskiego, potem Wąską, a następnie w ul. Sobieskiego. Przy skrzyżowaniu tych dwóch ostatnich stoi piękna zabytkowa studnia, na którą nałożona jest kopuła z żelaznej czarnej kraty.

Rynek z ratuszem, fontanną, kolumną Maryjną i pomnikiem Napomucena (0.1km)

Na rynek można dojść na kilka sposobów. Najkrócej będzie pójść za studnią na wprost, aż dojdziemy do rynku. Jednak proponuję przejść się bocznymi ulicami na około, ponieważ po drodze można spotkać wiele ciekawych kamienic. Ratusz miejski – jako obiekt drewniany istniał już w średniowieczu, natomiast murowany powstał w roku 1782 roku. Po tym czasie był jeszcze przebudowywany, aż do obecnego kształtu. Na rynku w trzech jego rogach znajdują się zabytkowe obiekty, są to:
Barokowa fontanna z 1695 roku, barokowa figura św. Nepomucena z 1733 roku oraz kolumna Maryjna z 1694 roku.

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła (0.1km)

W odchodzącej od rynku ul. Piastowskiej stoi sporych rozmiarów barokowy kościół św. Piotra i Pawła wraz z klasztorem o.o. Bonifratów. Zabytkowy obiekt został wybudowany w latach 1783-87. Ciekawostką jest to, że w 1793 roku do świątyni dobudowano barokową wieżę, na którą zużyto 60 tysięcy cegieł.

Wieża Zamkowa (Woka) (0.1km)

Od ul. Piastowskiej na lekkim wzniesieniu okrążamy plac zamkowy. Pozostałościami po średniowiecznym murowanym zamku jest Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka. Zamek wraz z wieżą został zbudowany najprawdopodobniej jeszcze przed 1262 rokiem przez niejakiego Woka z Rosenbergu. Wieża posiada trzy kondygnacje, z tym, że trzecia ma kształt ośmioboku. Dziś wieża służy jako punkt widokowy.

Kamienice przy ul. Zamkowej (0.3km)

Od Placu Zamkowego w stronę rynku znajduje się ul. Zamkowa. Stoją przy niej urocze renesansowe kamieniczki mieszczańskie. Warto przespacerować się i przyjrzeć każdej z nich.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła (0.5km)

Kościół znajduje się przy Placu Farnym. Aby tam dotrzeć należy pójść ul. Zamkową do rynku, przejść przez rynek, wejść w ulicę Pod Baranami, następnie w prawo w ul. Jagiellońską i po chwili znajdziemy się na Placu Farnym. Kościół pierwotnie był drewniany, natomiast aktualnie istniejący barokowy kościół został wybudowany w roku 1730. Świątynia ponoć wzorowana była na kościele św. Mikołaja w Pradze.

Ulica Parkowa z zabytkowymi kamienicami i Pływalnią Miejską

Od Placu Farnego należy przejść przez ulicę Kościuszki i pójść wzdłuż ulicy w prawo, następnie skręcić w lewo w ulicę Gimnazjalną, aby za moment znaleźć się przy ul. Parkowej. Prócz parku pełnego zieleni można zauważyć tutaj zabytkowe kamienice. W jednej z nich znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska, która została zbudowana w 1908 roku. Obecnie natomiast znajduje się w niej Pływalnia Miejska.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Prudnik - szlakiem po mieście katów
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-29 21:05 bula napisał/a:

Wspomnienia z dzieciństwa

Jako dziecko byłam w Prudniku, teraz pojechałam tam po 40.latach, wrażenia niesamowite oczywiście tropem opisanej trasy, dziękuję, było naprawdę SUPER!!!.Ania

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena