W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
5.0
1

Zamek w Pszczynie - Muzeum Zamkowe

Muzeum Zamkowe w Pszycnie mieści się w obronnym niegdyś Zamku, przekształconym w reprezentacyjną rezydencję. Pierwszy zamek w Pszczynie został najprawdopodobniej wzniesiony w XI lub XII w. przez ród książąt piastowskich. Pełnił funkcję siedziby myśliwskiej, również przez następne stulecia, aż po wiek XX. 
Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany, ostania zmiana została wprowadzona w latach 1871-1876 przez wybitnego architekta Hipolita Aleksandra Destailleur'a. Zamek otrzymał kostium francuski i w tym kształcie budowla przetrwała do dnia dzisiejszego.

Zamkiem pszczyńskim władali książęta piastowscy z linii opolsko-raciborskiej, czescy Przemyślidzi z Opawy, węgierska rodzina Turzonów ze Spisza, ród śląski Promnitzów z Żar, Anhaltowie z Köthen oraz Hochbergowie z Książa. 
W burzliwych czasach II wojny światowej zamek był siedzibą różnych instytucji cywilnych i wojskowych Niemiec hitlerowskich. Po wyzwoleniu Pszczyny w 1945 r. zamek częściowo zamieniono na szpital Armii Czerwonej. Po opuszczeniu obiektu przez wojska radzieckie utworzono w zamku muzeum.

Muzeum otwarto 9 maja 1946 roku. W oparciu o zachowane oryginalne wnętrza oraz część wyposażenia z czasów Hochbergów, a także dzieła sztuki przywożone ze zrujnowanych wojną innych zamków śląskich, zdecydowano się na utworzenie muzeum wnętrz mieszkalnych, prezentujących wnętrza od renesansu po schyłek XIX wieku.

Mówiąc o zamku w Pszczynie nie można zapomnieć o księżniczce Daisy. Żona księcia Hansa Heinricha XV była słynna z urody, pochodziła z Anglii i w rzeczywistości nazywała się Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless. Po ślubie w Londynie przyjechała do Pszczyny w grudniu 1891 roku.

Od 1979 roku - na zamku organizowane są koncerty muzyki barokowej pod nazwą "Wieczory u Telemanna". Należy przypomnieć, że pszczyńska placówka (w sierpniu 2000 r.) otrzymała nagrodę im. G. Ph. Telemanna władz miasta Magdeburga za "wybitne zasługi w interpretacji, pielęgnowaniu i działalności badawczej, dotyczącej życia i twórczości kompozytora".

Ekspozycje stałe:

  • Daisy, Księżna von Pless: Szczęśliwe lata. Pszczyńscy Hochbergowie
  • Wnętrza XIX i XX wieku
  • Apartamenty Cesarskie
  • Gabinet miniatur
  • Zbrojownia
  • Znane i nieznane

Na miejscu

  • Biuro informacji turystycznej

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Zamek w Pszczynie - Muzeum Zamkowe
Oceń opinię: 0 5 0
2011-09-05 11:47 Poszukiwacz1 napisał/a:

To trzeba zobaczyć!!!

Piękne miejsce, jesteśmy tam minimum raz w miesiącu! Polecam wszystkim! Tylko napiszcie jeszcze o zabytkowym parku z żubrami, pysznych lodach i wsi pszczyńskiej!!! Nie zna Pszczyny nikt, kto tam tez nie był!

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena