W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
4.0
2

Galeria Historii Miasta Jastrzębie - Zdrój

W Parku Zdrojowym Jastrzębia - Zdroju, a dokładniej w budynku Łazienek II (na przeciwko Domu Zdrojowego) znajduje się Galeria Historii Miasta. Można w niej zobaczyć kilka ekspozycji stałych oraz czasowych, które zaskakują nawet rdzennych mieszkańców Jastrzębia - Zdroju. Najbardziej zaskakującym jest stworzenie w budynku Łazienek muzeum wsi śląskiej. I tak idąc na lewo od wejścia, nagle zwiedzającym ukazuje się chata z bali kryta gontem z tradycyjną izbą mieszkalną z łóżkiem, piecem, stołem, następnie warsztat kowalski i wiejska komora. Na stworzenie chaty wykorzystano 60 ton drewna, dzięki czemu w muzeum można nie tylko zobaczyć stare elementy wystroju chaty, ale także poczuć wspaniały zapach drewna oraz słomy i zboża. 

Po lewej stronie mieści się z kolei wystawa historii kurortu Bad Jastrzeb z opisem wszystkich ważnych zabytkowych budowli, zdjęciami i dokumentami ważnych dla kurortu osób, ciekawostkami. 

W piwnicach budynku natomiast została oddana do użytku wystawa poświęcona historii jastrzębskiego górnictwa.

W głównej części muzeum można zobaczyć jedyne zachowane w Jastrzębiu - Zdroju elementy świadczące o charakterze obiektu - dwa secesyjne lavabo w postaci rybich pysków, z których niegdyś można było napić się wody solankowej oraz ciemnozielone płytki z niewielkimi reliefami z dekoracjami dzieci, ryby i pelikana.

Galeria Historii Miasta jest jeszcze w trakcie tworzenia, jednak jest niezwykle atrakcyjna nawet dla najmniejszych pasjonatów historii. A położenie jej w najpełniejszym historycznych opowieści Parku Zdrojowym dodatkowo zasługuje na uwagę turystów. Każdy odwiedzający Galerię może także poprosić o dodatkowe informacje jej pracowników, którzy chętnie i ciekawie dopowiedzą to, co nie do końca zostało pokazane.


Co możesz tu robić ze swoim dzieckiem?

  • Odnaleźć wszystkie eksponaty w Galerii, które mogły mieć związek z pobytem dzieci w jastrzębskich uzdrowiskach
  • Poszukać w Zdroju wszystkich zabytkowych budynków ze starych fotografii umieszczonych w Galerii

Na miejscu

Parking niestrzeżony

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Galeria Historii Miasta Jastrzębie - Zdrój
Oceń opinię: 0 5 0
2011-09-05 11:40 Poszukiwacz1 napisał/a:

Zła promocja!!!

Fajne miejsce, ale nikt nic nie wie, że coś takiego jest w Jastrzębiu. A na prawdę warto wziąć tam dzieciaki. Jeszcze w prawdzie jest strasznie surowo, mało "muzealne" wnętrza poza chatą, może niebawem sie to zmieni. Ale już warto zobaczyć!!! I poczytać o KURORCIE!!!

Galeria Historii Miasta Jastrzębie - Zdrój
Oceń opinię: -1 5 0
2011-08-17 17:08 Blueformiaki napisał/a:

Niesamowita chata śląska w budynku!

Dziś tam byłam z koleżanką! Jejku! Nie miałam pojęcia że mamy takie cudeńko w Parku Zdrojowym!!! I Jastrzębie zmienia swoje oblicze w mojej głowie! Wow!!!!!!!!!!

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena